Untitled Document
 
Úvod / Ako sa zapájalo PJ SOUND STUDIO!
 

Ako sa zapájalo PJ SOUND STUDIO!

Technik PJ SOUND STUDIA- Peter Sanchez:

Bio:

Ako gitarista inklinoval k elektrónkovému zvuku, lebo aj Ritchie Blackmore hral cez elektrónky. Krásnou zhodou okolností ho v škole vyučovali dvaja páni vychovaní v hlbokej elektrónkovej ére a tak nebol problém získať nadštandard vedomostí v tejto, na červeno svietiacej oblasti......celý životopis prinesieme o niekoľko dní.

Zadanie:

Majiteľ a zvukový inžinier postavili zadanie hlavne na báze zefektívnenia práce technického personálu a na báze vytvorenia podstatného zvýšenia komfortu a pohody umelcov, ktorí v štúdiu budú zaznamenávať svoje diela. Ďalšia vstupná požiadavka smerovala k maximálnemu možnému využitiu techniky, ktorá je k dispozícii, spolu s požiadavkou jej user friendly obsluhy.

 Systém filozofia – projekt:

Od začiatku tvorby projektu zapojenia bolo jasné, že je nutné vytvoriť prehľadný a na obsluhu nenáročný systém. Preto sme zvolili technológiu multipatchbaya, ktorý je umiestnený v bezprostrednom dosahu zvukového inžiniera.

Na tento prepojovací prvok sme plánovali priviesť všetky audio cesty z celého štúdia.

Zo strany Record Room a Record kóje sú to všetky ( 28+2 ) Mikrofónne vstupy, monitorovacie cesty ( 2+2 ) a repro linky pre pripojenie gitarových, resp. basgitarových reproboxov z Réžie, kde má zvukár poruke umiestnenú hlavu – zosilňovač gitarového, alebo basgitarového aparátu. Takto je možné reprobox dostatočne vybudiť v record room, pričom gitarista, alebo basgitarista nemusí „trpieť“ nadmerný hluk, lebo sedí v réžii a počuje sa zo štúdiovým monitorov. Tento spôsob nahrávania okrem akustickej pohody umelcov umožňuje presnejšie nastavenie mikrofónov, ktoré snímajú reprobox, nakoľko v réžii už počujeme z monitorov zvuk tak, ako bude zosnímaný.

Ďalej sú pripojené oba mixpulty – všetky vstupy, výstupy, efektové cesty, podskupiny a master.

Samostatné poschodie sme obsadili vstupmi a výstupmi A/D prevodníka

Celá jedna sekcia je venovaná Outboardom a posledná sekcia sú kotúčové magnetofóny spolu s monitorovacími cestami.

 Riziká realizácia – eliminácia:

Najväčším rizikom v porovnateľných projektoch je rušenie vonkajšími signálmi. Preto sme z projektu elektrického zapojenia hudobno-produkčného ateliéru vylúčili všetky impulzné zdroje, dôsledne sme oddelili na NN prípojke audio časť od ostaných zariadení a u všetkých audio prepojení sme dbali na spôsob pripojenia tienení a zemniacich častí.

 Realizácia – technické informácie:

V Record room sme umiestnili skriňu s konektormi pre pripojenie jednotlivých mikrofónov, monitorovacích výstupov a gitarových reproboxov. Zároveň sú v miestnosti pripojené phono zosilňovače a slúchadlá. Okrem toho je možné pripojiť aj prípadné monitorovacie reproboxy.

V Réžii sú na jednej strane umiestnené mixpulty Dynamix a AMEK Angela. V priestore medzi pultami je monitor počítača, klávesnica, myš a ovládač monitoringu. Pod strednou časťou stola je multipatchbay.

Vpravo od hlavného stola sú zdroje mixpultov a master tape Studer A80, naľavo od stola je 8 stopý tape Studer A80.

Na protiľahlej stene je record kója s možnosťou zapojenia dvoch mikrofónov. Samozrejmosťou je slúchadlový zosilňovač pre speváka – spevákov.

Vedľa kóje sú uložené rackové skrine. Použitím viacerých rackových skríň je možné ich rozdeliť na preampovú, dynamickú, equalizačnú a efektovú. Ostatné zariadenia sú v poslednej zo skríň.

 Praktické skúsenosti – pozitíva / negatíva:

Po prvých hodinách používania systému sa ukázalo, že hlavný cieľ – user friendly obsluhu sa podarilo bezo zbytku splniť. Ďalším pozitívom je podstatné zrýchlenie práce zvukového majstra. Okrem toho sa ukázalo, že práca v takto vytvorenom priestore, spolu s novým systémom obsluhy minimalizuje únavu všetkých, kto sa nahrávacieho procesu zúčastňujú, čoho výsledkom bude kvalitnejšie spracované hudobné dielo.

Na veľké prekvapenie sme nezaznamenali žiadne rušivé zvuky ani v jednom z možných zapojení komponentov.

V tejto chvíli musíme konštatovať, že je nutné dopracovať ešte niekoľko akustikých úprav v réžii, čo sme však predpokladali a finálne úpravy sme aj tak plánovali robiť až po spustení funkčného systému z pohľadu jeho elektrického zapojenia.

Peter Sanchez 

 

diskusia(2)
 | 
pridaj príspevok
05.01.2024 - Dokumentárny film Baťa v spolupráci s RTVS
27.03.2023 - Jazzové CD Spolu - Jakub Tököly a Peter Kollárik
24.01.2024 - Nový album vydaný v PJ RECORDS
30.03.2023 - Vzelávacie worshopy v obalsti zvuku
18.03.2024 - Vychádza nové CD - Vlčie maky - Goralské piesne
14.02.2024 - Reportáž o štúdiu v RTVS 2
29.01.2024 - P.O.H. - Nechaj ma ísť
24.01.2024 - Schody idú na turné...
09.11.2023 - A nový album je na svete!
31.10.2023 - Jazzové CD Spolu prináša ďalší singel pod názvom Klaudio
10.05.2023 - Pracovné diele v spolupráci s RTVS BB
11.09.2023 - Krst CD Schody- Nejasné príbehy
09.05.2023 - Potrebujete video? Sme tu pre Vás!
04.04.2023 - Osobné promo video pre umelcov
27.03.2023 - Čo ponúkme?
27.03.2023 - Jazzové CD Spolu - Jakub Tököly a Peter Kollárik
24.03.2023 - Nahrávanie textov v rôznych jazykoch, spracovávanie audiokníh, natáčanie video rozhovorov
06.12.2022 - Nové CD Mukatado
06.07.2022 - Spolupráca s Marcelom Palonderom
14.09.2021 - Kvet z alokatu
 
Vlčie maky- Goralské piesne

19.03.2024 - Vlčie maky- Goralské piesne, Po albume Vlčie maky - Podpoľanie a Horehronie prichádza tretí štúdiový album hudobného zoskupenia Vlčie maky - Goralské piesne. Vokálne aranžmá sú postavené na kontraste soulových a folklórnych vokálov.

Jana Kozáková a Mukatado - Krajina

14.11.2023 - Jana Kozáková a Mukatado - Krajina, Jana Kozáková a skupina Mukatado oslavujú 22 rokov na scéne vydaním nového albumu Krajina

CD Schody- Nejasné príbehy

11.09.2023 - CD Schody- Nejasné príbehy, Nejasné príbehy je hudobná jazda, ktorá vo vás zanechá dojatie

Jazzové CD Spolu  -  Jakub Tököly a  Peter Kollárik

27.03.2023 - Jazzové CD Spolu - Jakub Tököly a Peter Kollárik, CD je významné aj z hľadiska autorskej výpovede, keďže pre tento projekt zložili 7 kompozícií a každá skladba je venovaná špecifickej časti ich života.

Príbehy jazzu vol. 3- Začiatky moderného jazzu

06.09.2021 - Príbehy jazzu vol. 3- Začiatky moderného jazzu, Jedná sa o autorský projekt Martina Uhereka, ktorý už od svojho vzniku prostredníctvom hudby kombinovanej s hovoreným slovom približuje jazz a jeho krásy širokej verejnosti.

Vlčie maky - Horehronie

06.09.2021 - Vlčie maky - Horehronie, VLČIE MAKY – HOREHRONIE spojenie nášho krásneho folklóru a netradičných jazzových aramnžmá. Na albume nájdete aj exkluzívnych hostí - Dana Bártu a Petra Adamova.

Duo Piacere

22.03.2021 - Duo Piacere, CD hudobného skladateľ Pavla Kratochvíla a speváčky Dagmar Vývlekovej...

Vlčie maky - Podpoľanie

21.10.2019 - Vlčie maky - Podpoľanie, Hudobná skupina spája náš krásny folklór v jedinečných jazzových úpravách, kde sa im za pomoci dramaturgov podarili zozbierať známe aj menej známe ľudové piesne. Prvé CD je zamerané na Podpoľanie. Na albume sa podielali renomovaní umel

Príbehy Jazzu- Ako vznikal jazz vol. 2

30.11.2018 - Príbehy Jazzu- Ako vznikal jazz vol. 2 , Jedná sa o autorský projekt Martina Uhereka, ktorý už od svojho vzniku v roku 2013 prostredníctvom hudby kombinovanej s hovoreným slovom približuje jazz a jeho krásy širokej verejnosti.

220V - V protismere

22.10.2018 - 220V - V protismere, Nové CD art rockovej kapely už v predaji!

 
 
www.listuj.sk www.gregi.net www.mojamuzika.sk www.hudba.sk www.rock.sk www.bigmusic.sk www.dizajno.sk www.electropiknik.cz/