
Martin Chrobák a jeho nový videoklip!
Očistná Katarzia v srdci čínskeho zvona
Pieseň Srdce čínskeho zvona pochádza z tretieho albumu slovenského pesničkára Martina Chrobáka s názvom Radosť & záujem. Pri výbere skladieb pre videoklip k tomuto albumu padla voľba práve na ňu a to hneď z niekoľkých dôvodov…
Základ, na ktorom bolo postavené všetko ostatné tvoril text. Jeho autorkou je banskoštiavnická poetka Andrea Kočalková. Jej texty v 90. rokoch zhudobňovala spriatelená skupina Padlášový výber a v tomto kontexte sa s nimi zoznámil aj pesničkár Martin Chrobák: „Páčila sa mi na nich vtipná, trochu ironická poetika s atmosférou straty, alebo nedosiahnutia na čosi, čo je v svojej neprítomnosti o to viac hmatateľné.“ Taký je aj text Srdce čínskeho zvona, ktorý Andrea napísala už dávnejšie, ako sama vraví - čisto nenáhodne, na ozdravovacom pobyte Monada v Piešťanoch (jóga a všetko okolo). Bola mi blízka aj symbolika toho odovzdania sa večnosti a pokory, ku ktorej môže dospieť rovnako láma, kresťan, alebo aj ateista, jednoducho každý človek, ktorý sa zamyslí a zistí, že svet existoval nezávisle pred ním a bude aj po ňom. Uvedomí si a príjme fakt, že jeho odchodom sa nič nezmení, že mal vlastne veľké šťastie a môže byť vďačný za ten krátky čas, ktorý tu mohol stráviť a za ľudí, ktorým mohol dať svoju lásku,“ píše pesničkár o svojej inšpirácii z textu Andrei Kočalkovej.
Hudba
Z Andreinho textu vyplynula aj hudba postavená na ostinátnom, trojtónovom motíve zvona. úvodná téma huslí prechádzajúca do polyrytmických rozkladov. Huslista Ľubo Šamo tým odkázal na postupy, s akými pracoval Phil Glass, minimalistický skladateľ inklinujúci k budhizmu. O ďalších metódach hudobnej ilustrácie textu v tejto pesničke jej autor hovorí: „Dlhšie plochy, ktoré tu vznikli som chcel doplniť alikvótnym spevom. S Jurajom sa poznáme už dlhšiu dobu a viem o ňom, že okrem blues sa seriózne zaujíma aj o východné filozofie a že praktikuje tento spôsob “viachlasého“ spevu. Vážim si ho aj ako človeka a tak ma veľmi potešilo, že prispel k finálnej podobe pesničky a ešte pridal aj čosi naviac.“
Očistná mantra
Juraj Turtev: „Martinova tvorba sa mi veľmi páči a keďže rád prispievam aj alikvótnym spievaním, ktoré v našich regiónoch nie je veľmi rozšírené, o to s väčšou radosťou som pristúpil aj k tejto skvelej pesničke. Po jej prvom vypočutí ma trochu zarazil rým “z flámu/lámu“, no keď neskôr zazneli slová ako “láska“ a “pomletie zloby“, prišiel impulz. Bola to stoslabičná mantra (Vadžrasatva mantra), ktorá by mala očisťovať negatívne karmické stopy. Musí však byť odriekaná v najhlbšom úmysle smerom k odstráneniu utrpenia všetkých bytostí. Do Martinovej piesne bola použitá v tomto duchu.“
Klip a stvárnenie
Spracovanie videoklipu dostal na starosť grafik a fotograf Waldo Švábenský, ktorý je aj autorom obalu CD Radosť & záujem: „Prizval som si na spoluprácu šikovného kameramana Mareka Symbolika. Stavali sme na obrazovej jednoduchosti, ktorú táto sofistikovaná a precízna pieseň veľmi pekne a zároveň kontrastne dopĺňa. Nezávisle na sebe sme sa s Martinom zhodli aj na mieste, kde by sa klip mohol natočiť.“
Tým miestom bol interiér šamorínskej synagógy. Objekt prevádzkuje pán Csaba Kiss s manželkou Suzanne ako centrum súčasného umenia pod názvom At home gallery. Pár je okrem prezentácie výtvarného umenia otvorený a naklonený pomáhať aj iným umeleckým formám a ich presahom. Vďaka Jurajovi Turtevovi a jeho intervencii sa podarilo získať dôveru manželov Kissovcov a realizovať klip v tomto interiéri so špecifickým geniom loci.
Do bohatej histórie šamorínskej synagógy sa zapísali aj tri ročníky festivalu alikvótnych spevov a zvukov, ako aj akcia, keď tibetskí mnísi v jej priestoroch vyrobili z piesku mandalu, ktorú potom Jeho Svätosť dalajláma obradne vysypal do vôd neďalekého Dunaja.
Saymbolika
Pominuteľnosť všetkého dobrého i zlého, piesok vo vode, popol a dym, to sú posledné, do seba zapadajúce kamienky dotvárajúce symboliku tejto piesne. Poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa na jej vzniku nejako podieľali, ako aj tým, ktorí si v nej nájdu niečo pre seba a pomôžu jej tak žiť vlastným životom.
Zdroj: PR Nový Populár
Foto a video: Waldemar Švábenský
Viac informácií:
Web: www.martinchrobak.sk
diskusia(0)

27.03.2023 - Jazzové CD Spolu - Jakub Tököly a Peter Kollárik, CD je významné aj z hľadiska autorskej výpovede, keďže pre tento projekt zložili 7 kompozícií a každá skladba je venovaná špecifickej časti ich života.

06.09.2021 - Príbehy jazzu vol. 3- Začiatky moderného jazzu, Jedná sa o autorský projekt Martina Uhereka, ktorý už od svojho vzniku prostredníctvom hudby kombinovanej s hovoreným slovom približuje jazz a jeho krásy širokej verejnosti.

06.09.2021 - Vlčie maky - Horehronie, VLČIE MAKY – HOREHRONIE spojenie nášho krásneho folklóru a netradičných jazzových aramnžmá. Na albume nájdete aj exkluzívnych hostí - Dana Bártu a Petra Adamova.

22.03.2021 - Duo Piacere, CD hudobného skladateľ Pavla Kratochvíla a speváčky Dagmar Vývlekovej...

21.10.2019 - Vlčie maky - Podpoľanie, Hudobná skupina spája náš krásny folklór v jedinečných jazzových úpravách, kde sa im za pomoci dramaturgov podarili zozbierať známe aj menej známe ľudové piesne. Prvé CD je zamerané na Podpoľanie. Na albume sa podielali renomovaní umel

30.11.2018 - Príbehy Jazzu- Ako vznikal jazz vol. 2 , Jedná sa o autorský projekt Martina Uhereka, ktorý už od svojho vzniku v roku 2013 prostredníctvom hudby kombinovanej s hovoreným slovom približuje jazz a jeho krásy širokej verejnosti.

22.10.2018 - 220V - V protismere, Nové CD art rockovej kapely už v predaji!

25.02.2018 - Mukatado - Korene , Hudobná skupina Mukatado vydáva tretie CD pod názvom Korene, so slovenskými textami a pôvodnou hudbou. Toto CD musíte mať vo svojej zbierke! :D

05.12.2016 - PRÍBEHY JAZZU, “Príbehy jazzu” vznikli začiatkom roka 2013 ako túžba saxofonistu Martina Uhereka priblížiť jazz a jeho krásy širokej verejnosti.

13.05.2015 - Bystrické tóny vol. 1, Kompilačné CD víťazov celoslovenskej hudobnej súťaže z roku 2013