
MG Stage Line Sound-65/SW
MG Stage Line Sound-65/SW sú aktívne, bi-amp monitory určené na inštaláciu hi-fi, PA pri mediálnej prezentácii a pre domáce nahrávacie štúdiá. Monitory sú určené pre každého, kto hľadá cenovo dostupný a ľahko ovládateľný posluchový systém. Monitory majú vbudovaný 6,5-palcový basový reproduktor a výškový reproduktor s priemerom 27 mm. Systém je dodávaný s dvoma vstavanými zosilňovačmi o výkone - 30 W RMS. Obal monitorov je vyrobený z MDF dosiek, povrchovo upravených matným čiernym lakom. V dolnej časti obalu sú štyri gumové nožičky. 6,5-palcový reproduktor má žlté membrány vyrobené zo sklených vlákien. Obidva reproduktory sú magneticky tienené. Bass reflex otvor sa nachádza na zadnej strane monitorov. Sound-65/SW sú vybavené RCA vstupom, TRS 1 / 4 " jack a XLR canom vstupom . Na zadnom paneli môžeme upraviť vstupnú citlivosť od -30 dB do +6 dB, s potenciometrom GAIN. Nominálna citlivosť je 0,72 V a maximálny vstupný signál je 7 V, môžeme tiež regulovať úpravu hlasitosti výšok, a to o -2 dB, -1 dB a +1 dB.
Priznám sa, že som bol zvedavý, ako tieto monitory obstoja v testoch, a tak som začal test povinnou jazdou. Na posluch som určil nahrávky podľa nasledovných kategórií. Elektronická hudba – Groove armada, moderná rocková hudba – MUSE, poprocková hudba – PINK, multižánre ako MUTEMATH, JEFF BECK, funky hudba – JAMIROQUAI a nakoniec stará klasika – ROLLING STONES, BEATLES, JAMES BROWN, nezabudol som však ani na skvelé nahrávky vážnej hudby.
Pri počúvaní som bol milo prekvapený z dobrej čitateľnosti jednotlivých nástrojov a detailov, zvuk je oveľa lepší, než naznačuje cena monitorov. Zvuk je dobre čitateľný aj v nižších stredoch, čo pri monitoroch tejto cenovej kategórie býva skôr výnimkou. Nebol som však spokojný s basmi, sú menej pevné a nejasné. Stereo obraz nie je síce presný, ale nemení kvalitu zvuku, čo je tiež veľké plus u týchto monitorov.
Po týchto povinných jazdách, kde monitory obstáli veľmi dobre, som sa rozhodol na krst ohňom – deň práce v nahrávacom štúdiu. Pracoval som na zázname mužského vokálu, kde je naozaj nutná presnosť reprodukcie a zmysel pre detail. Dôležitá je však pre mňa aj vlastnosť monitorov neunaviť zvukárov sluch, pretože niektoré záznamy či už ľudských hlasov alebo nástrojov môžu byť zdĺhavé. Priznám sa, že tieto monitory nie sú veľmi vhodné na každodennú niekoľkohodinovú prácu, detailné editácie, profesionálnu mixáž a mastering, ale na tieto profesionálne aplikácie nie sú ani určené. Veľmi dobre však obstáli pri posluchoch efektových procesorov hlavne hall, kde mi umožnili naozaj detailne a zreteľne nastaviť pomery.
Nakoniec som monitory podrobil frekvenčnému testu, kde sa výsledky líšili od grafu, ktorý dodáva výrobca. Monitory začínajú reprodukovať signál od 38 Hz. Nárast začína na 50 Hz, kde je počuť zdvih, potom hrajú vyrovnane až po 121 Hz, kde je vážny zdvih, ktorý je trochu nepríjemný a možno práve tam vzniká problém únavy sluchu, potom sú vyrovnané až do 700 Hz, kde tiež nastáva zdvih, zdvih nastáva aj na 900 Hz a na 3,5 KHz. Pri 7,9 KHz nastal mierny útlm a od 15,5 KHz už nereprodukujú signál. Treba si však uvedomiť, že tieto merania sa vzťahujú na miestnosť, v ktorej pracujem. Najlepší posluch som dosiahol, keď monitory s poslucháčom tvorili rovnostranný trojuholník.
Výsledný dojem z testu je veľmi dobrý. MG Stage Line Sound-65/SW sú vhodné pre domáce nahrávacie štúdiá, čomu zodpovedá aj pomer kvalita – cena. Kladne hodnotím aj design a dielenské spracovanie, výborné ovládanie a dostatočný výber vstupov na zadnom paneli.
Monitorom vytýkam veľké zdvihy na niektorých frekvenciách, slabú pevnosť a reprodukciu basov a trochu predimenzované výšky, ktoré sa však dajú utlmiť na zadnom paneli monitorov.
Kto chce mať vo svojom domácom štúdiu naozaj kvalitný posluch za nízku cenu – tomu MG Stage Line Sound-65/SW vrelo odporúčam.
Peter Dobrík
PJ SOUND STUDIO s.r.o.
diskusia(0)
11.09.2023 - CD Schody- Nejasné príbehy, Nejasné príbehy je hudobná jazda, ktorá vo vás zanechá dojatie

27.03.2023 - Jazzové CD Spolu - Jakub Tököly a Peter Kollárik, CD je významné aj z hľadiska autorskej výpovede, keďže pre tento projekt zložili 7 kompozícií a každá skladba je venovaná špecifickej časti ich života.

06.09.2021 - Príbehy jazzu vol. 3- Začiatky moderného jazzu, Jedná sa o autorský projekt Martina Uhereka, ktorý už od svojho vzniku prostredníctvom hudby kombinovanej s hovoreným slovom približuje jazz a jeho krásy širokej verejnosti.

06.09.2021 - Vlčie maky - Horehronie, VLČIE MAKY – HOREHRONIE spojenie nášho krásneho folklóru a netradičných jazzových aramnžmá. Na albume nájdete aj exkluzívnych hostí - Dana Bártu a Petra Adamova.

22.03.2021 - Duo Piacere, CD hudobného skladateľ Pavla Kratochvíla a speváčky Dagmar Vývlekovej...

21.10.2019 - Vlčie maky - Podpoľanie, Hudobná skupina spája náš krásny folklór v jedinečných jazzových úpravách, kde sa im za pomoci dramaturgov podarili zozbierať známe aj menej známe ľudové piesne. Prvé CD je zamerané na Podpoľanie. Na albume sa podielali renomovaní umel

30.11.2018 - Príbehy Jazzu- Ako vznikal jazz vol. 2 , Jedná sa o autorský projekt Martina Uhereka, ktorý už od svojho vzniku v roku 2013 prostredníctvom hudby kombinovanej s hovoreným slovom približuje jazz a jeho krásy širokej verejnosti.

22.10.2018 - 220V - V protismere, Nové CD art rockovej kapely už v predaji!

25.02.2018 - Mukatado - Korene , Hudobná skupina Mukatado vydáva tretie CD pod názvom Korene, so slovenskými textami a pôvodnou hudbou. Toto CD musíte mať vo svojej zbierke! :D

05.12.2016 - PRÍBEHY JAZZU, “Príbehy jazzu” vznikli začiatkom roka 2013 ako túžba saxofonistu Martina Uhereka priblížiť jazz a jeho krásy širokej verejnosti.