Untitled Document
 
Úvod / CD LUCIA ŠORALOVÁ
 

CD LUCIA ŠORALOVÁ

BOX_100_1314984472Lucia Šoralová – Zblízka

Pavol Božík, 22.10.2002 (Millenium Records - 2002) 

RECENZIA:

Viac než zblízka, alebo keď z piesní cítiť dych.

Kam zaradiť túto speváčku? Objavila sa celkom nečakane. Malá a okatá. Spevom mi akosi nerezala. Ale predsa som u nej objavil niečo, čo ma uspokojovalo. Texty. Ešte v čase prvých skladieb bolo jasné, že toto dievčatko vie o čom chce spievať. Či už to bolo Dievčatko, alebo Alma mater. Z tých textov sršala kvalita. Potom sa prevalilo, že v jej tele kolujú kvapky krvi z rodu Jara Filipa. Opäť krok na ceste k úspechu? To ukáže čas. 

V minulom roku sa zúčastnila koncertov skupiny Elán v úlohe hosťa. Publikum očakávajúce najväčší návrat v epoche slovenskej pop music ju prijímalo vlažne. Už tu však predstavila niekoľko piesní pripravených na svoj album. Neočarila. Deň D však prišiel. Album Lucie Šoralovej je na svete. Z čierno-bieleho obalu pozerá malá okaňa. Okaňa, o ktorú je záujem i v Čechách, kde alternuje postavu Johanky z Arku v rovnomennom muzikáli. Žiadaná natoľko, že pre ňu lietajú z Prahy lietadlom. Porovnávajú ju s Luciou Bílou. Temperamentom, vzhľadom, i kvalitou. Smiešne? Po novom a novom vypočutí debutového albumu nadobúdam pocit, že ani nie. Šoralová ma dostala! S každým vypočutím jej 52 minútového debutu objavujem niečo nové. Niečo, čo možno nenadchne bežného spotrebiteľa, ale na druhej strane tak kvalitné, že si to zaslúži veľkú pozornosť.

 Lucia Šoralová - Zblízka

Millenium Records - 2002

1. Iba (Z. Džadoň / M. Džurdženíková) 3:44

2. Strach (J.Kupec / L. Šoralová) 3:53

3. Zblízka (T. Šoralová / V. Krausz) 4:46

4. Marissee (J. Kozáková / P. Dobrík) 3:55

5. Snívam (J. Kupec / L. Šoralová) 3:04

6. Z očí do očí (Z. Džadoň, L. Šoralová / Z. Džadoň) 3:49

7. Prvý žúr (L. Šoralová / L. Šoralová) 4:07

8. Dávno (L. Šoralová / L. Šoralová) 4:30

9. Dážď (J. Kozáková, P. Dobrík / P. Dobrík)  2:47

10. Niekto vo mne (J. Kozáková, P. Dobrík / J. Kozáková, P. Dobrík) 3:56

11. Mám čo mám (L. Šoralová / Z. Džadoň) 3:01

12. So Am I (T. Šoralová / T. Šoralová)2:58

BONUS:

13.Dievčatko (L. Šoralová / L. Šoralová) 4:01

14. Alma mater (Jaro Filip / Z. Džadoň) 3:36

Už v úvode albumu totiž Šoralová v tklivej balade Iba dokazuje, že nemusí byť všetko o rýmoch. V tejto skladbe sa veľa rýmov neobjavuje. Neprekáža to. Text je napísaný tak melodicky, že na miestach, kde by sa rým jednoznačne očakával nie je a nikto si to ani nevšimne. Lucia navrch všetkého podala skladbu tak precítene, že poslucháč miestami nevie, či ešte spieva, alebo už zadržiava slzy. Geniálne. Do aktuálneho singla Strach pridala trochu surovosti v hlase. Presne tak ako si to vyžaduje text. Prichádzam na to, že Lucia je naozaj dobrá.

Príjemný šok prichádza v titulnej skladbe. Textom poslúžil fenomén menom Vlado Krausz a uznávam, že si touto skladbou pravdepodobne „zarobil" na titul skladba roka. Krausz sa dokáže hrať so slovíčkami. V tom je výnimočný. A nech už pospája dohromady čokoľvek, vždy z toho vzíde niečo, čo má hlavu i pätu. Dokázal to i v tejto skladbe. Lucia ako interpretka sa v nej vložila opäť do inej speváckej polohy a jej prejav je výnimočný. A to sú len prvé tri skladby albumu. Nachádza sa ich tam štrnásť.

 Maličké zhudobnené príbehy odspievané nádherne a precítene. Až zaráža, že pri toľkej kaši ľudí, ktorí sa na tvorbe albumu podieľali, ten v konečnom dôsledku pôsobí ako nádherný celok. I za to môže samotná Šoralová. Neviem ako to robí, ale je isté, že vie ako to robiť má. Kde hlas uchlácholiť, kde mu naopak pridať. Lucia je čarodejnica. Textami na album prispeli okrem Krausza (škoda, že len jedna skladba) a samotnej Šoralovej (až päť – skutočne výnimočných – textov) i Peter Dobrík, Zbyňo Džadoň, Tereza Šoralová (jediný anglický text na albume) a Mária Džurdženíková. Klobúk dolu. Možno ponúkli Šoralovej texty, ktoré by pre svoju náročnosť oni nikdy nenaspievali (Džadoň), prípadne ich od nich nikto iný neprijal. V Šoralovej však našli interpréta, ktorému práve takéto texty naozaj sadnú. Šoralová je totiž speváčka, ktorá cíti. Má dušu, dokáže si vybrať a dokáže sa vzácne prispôsobiť. Len preto dokázala priam excelentné texty podložiť skvelou, hoci veľmi náročnou hudbou.

Na jej tvorbe sa podieľala ona sama, spolu s Jurajom Kupcom, Zbyňom Džadoňom a mnohými inými. Pri nahrávaní asistovali chlapi od Juraja Kupca, Emila Frátrika, cez Juraja Tatára, Mirka Chyšku až po Juraja Buriana a Andreja Šebana. Samé zvučné mená a to som určite nevymenoval všetkých. Nie je tých mien príliš veľa? Pravdepodobne áno, ale v tomto prípade to neškodí. Celý tento album vyznieva ako to najlepšie a najzdravšie jedlo posledných čias. Šoralová jednoznačne vydala album, ktorý dýcha. Dýcha pocitmi, láskou, nádejou. Žiadna patetická vylomenina. Dych, ktorý pri počúvaní vyvoláva na tele mráz. Dych, ktorý treba cítiť zblízka.

 

Info: http://www.luciasoralova.sk-eu.com/cd1.html

Dokumentárny film v spolupráci v RTVSDokumentárny film v spolupráci v RTVS - Film o Baťovi
 
MERCEDES-BENZMERCEDES-BENZ - Tvorba videí pre social media marketing...
 
Vzorky hlasovVzorky hlasov - Vypočujte si hlasy našich moderátorov...
 
Hudba do PC aplikáciíHudba do PC aplikácií - Vytvoríme Vám hudbu podľa Vašich požiadaviek
 
Spot festival BzovíkSpot festival Bzovík - Nahovorenie spotu a vytvorenie huby...
 
Osobnosti, s ktoými spolupracujeme...part 1Osobnosti, s ktoými spolupracujeme...part 1 - Spoty, filmová hudba, produkcia, skladateľstvo...
 
Osobnosti, s ktoými spolupracujeme...part 2Osobnosti, s ktoými spolupracujeme...part 2 - Hudba, produkcia....
 
KauflandKaufland - Skupina DRUŽINA sa stala súčasťou novej reklamnej kampane spoločnosti Kaufland s názvom "Z lásky k Slovensku
 
Rádio spoty a zdravice relácia Jakuzzi Slobodný vysielač...Rádio spoty a zdravice relácia Jakuzzi Slobodný vysielač... -
 
Vaša rádiová kampaň!Vaša rádiová kampaň! - Potrebujete spropagovať svoju akciu? Vytvoríme pre Vás tzv. rýchly spot pri, ktorom ušetríte...
 
Kremnické gagy Kremnické gagy - Rádio spoty s pánom Štepkom
 
Hudba k filmuHudba k filmu - Nahrávali sme a komponovali hudbu pre film: Arcibiskup Bezák Zbohom...
 
Nahrávanie hlasov v rôznych jazykoch ako audioknihy, reklama weby, dabing a iné..Nahrávanie hlasov v rôznych jazykoch ako audioknihy, reklama weby, dabing a iné.. - Máme k dispozícii lekorov, ktorý hovoria v anglickom a španielskom jazyku...
 
Spot Radvaňpark odvisielaná v ExpreseSpot Radvaňpark odvisielaná v Exprese - Načítal: Ján Snopko
 
Nahrávali sme kapelyNahrávali sme kapely - PJ SOUND STUDIO je otvorené od roku 2009, nahrávali sme rôzne žánre od vážnej hudby, cez folklór, hip-hop, pop, rock až po metal.
 
Jodis a ich video spotJodis a ich video spot - Nahrávali sme zvukovú stopu do videa...
 
Rádio EXPRESRádio EXPRES - Spot pre Hotel Albrecht rotovaný v Exprese!
 
SLOVENSKÁ POŠTASLOVENSKÁ POŠTA - Vianočný spot pre Slovenskú poštu vysielaný vo Fun rádiu...
 
Titulná skladba k seriálu TV JOJTitulná skladba k seriálu TV JOJ - Seriál Prvé oddelenie, ktorý sa od 1. marca opäť objavuje na obrazovkách TV JOJ, sa môže pochváliť svojou vlastnou pesničkou. S novými seriálovými časťami prichádza totižto aj nová titulná skladba.
 
TV MarkízaTV Markíza - Podieľali sme sa na vytvorení zvučky pre reláciu Talentmánia, ktorú vysiela TV Markíza. Zabezpečili sme muzikantov, ktorí nahrali v PJ SOUND STUDIU gajdy a fujary, sláčíkové party, klávesy.....
 
FUN RÁDIOFUN RÁDIO - Spot pre Hotel Albrecht
 
VOLKSBANKVOLKSBANK - Reaizovali sme kampaň na revolučnú technológiu bezkontaktných platieb, ktorá prichádza na Slovensko!!!! Je určená pre mladých!
 
SLOVENSKÁ POŠTASLOVENSKÁ POŠTA - Spot odvysielaný vo Fun rádiu, súťaž o pobyty v Belušských Slatinách
 
CD LENKA DUSILOVÁCD LENKA DUSILOVÁ - Lenka Dusilová začala s hudobnou kariérou už v 10 rokoch, kedy sa predstavila na folkovom festivale s básňou Jiřího Wolkera, ktorú sama zhudobnila. V roku 1988 sa s rodinou presťahovala z Karlových Varů do Prahy, kde nastúpila do legendárneh
 
CD LUCIA ŠORALOVÁCD LUCIA ŠORALOVÁ - Viac než zblízka alebo keď z piesní cítiť dych.
 
CD MARTIN KONRÁDCD MARTIN KONRÁD - Bývalému finalistovi tretej série súťaže Slovensko hľadá Superstar, Martinovi Konrádovi, v najbližších dňoch vychádza debutové CD. Na albume s názvom Sám sebou sa nachádza 9 skladieb, sedem so slovenskými textami a dve v angličtine. Au
 
ORCHESTERORCHESTER - Sláčikový orchester do pesničiek Maťa Konráda sa nahrával na základe partitúr, ktoré zaranžoval a zostavil koncertný majster Michal Hudák.
 
ZVUK BICÍCHZVUK BICÍCH - Pri nahrávaní bicích v PJ SOUND STUDIO spájame staré osvedčené metódy s moderným nahrávacím zariadením.
 
 
Špjvom jo se špjvom...

27.06.2024 - Špjvom jo se špjvom..., Goralské piesne, ktoré sa spievajú v obci Sihelné

Vlčie maky- Goralské piesne

19.03.2024 - Vlčie maky- Goralské piesne, Po albume Vlčie maky - Podpoľanie a Horehronie prichádza tretí štúdiový album hudobného zoskupenia Vlčie maky - Goralské piesne. Vokálne aranžmá sú postavené na kontraste soulových a folklórnych vokálov.

Jana Kozáková a Mukatado - Krajina

14.11.2023 - Jana Kozáková a Mukatado - Krajina, Jana Kozáková a skupina Mukatado oslavujú 22 rokov na scéne vydaním nového albumu Krajina

CD Schody- Nejasné príbehy

11.09.2023 - CD Schody- Nejasné príbehy, Nejasné príbehy je hudobná jazda, ktorá vo vás zanechá dojatie

Jazzové CD Spolu  -  Jakub Tököly a  Peter Kollárik

27.03.2023 - Jazzové CD Spolu - Jakub Tököly a Peter Kollárik, CD je významné aj z hľadiska autorskej výpovede, keďže pre tento projekt zložili 7 kompozícií a každá skladba je venovaná špecifickej časti ich života.

Príbehy jazzu vol. 3- Začiatky moderného jazzu

06.09.2021 - Príbehy jazzu vol. 3- Začiatky moderného jazzu, Jedná sa o autorský projekt Martina Uhereka, ktorý už od svojho vzniku prostredníctvom hudby kombinovanej s hovoreným slovom približuje jazz a jeho krásy širokej verejnosti.

Vlčie maky - Horehronie

06.09.2021 - Vlčie maky - Horehronie, VLČIE MAKY – HOREHRONIE spojenie nášho krásneho folklóru a netradičných jazzových aramnžmá. Na albume nájdete aj exkluzívnych hostí - Dana Bártu a Petra Adamova.

Duo Piacere

22.03.2021 - Duo Piacere, CD hudobného skladateľ Pavla Kratochvíla a speváčky Dagmar Vývlekovej...

Vlčie maky - Podpoľanie

21.10.2019 - Vlčie maky - Podpoľanie, Hudobná skupina spája náš krásny folklór v jedinečných jazzových úpravách, kde sa im za pomoci dramaturgov podarili zozbierať známe aj menej známe ľudové piesne. Prvé CD je zamerané na Podpoľanie. Na albume sa podielali renomovaní umel

Príbehy Jazzu- Ako vznikal jazz vol. 2

30.11.2018 - Príbehy Jazzu- Ako vznikal jazz vol. 2 , Jedná sa o autorský projekt Martina Uhereka, ktorý už od svojho vzniku v roku 2013 prostredníctvom hudby kombinovanej s hovoreným slovom približuje jazz a jeho krásy širokej verejnosti.

 
 
www.listuj.sk www.gregi.net www.mojamuzika.sk www.hudba.sk www.rock.sk www.bigmusic.sk www.dizajno.sk www.electropiknik.cz/