Untitled Document
 
Úvod / SENNHEISER MK4
 

SENNHEISER MK4

Firma Sennheiser vyrobila štúdiový kondenzátorový mikrofón, ktorý si svojou kvalitou a lákavou cenou určite nájde miesto v domácich, ale aj profesionálnych nahrávacích štúdiách.

BOX_129_1320949973SENNHEISER MK 4

Celkom som sa potešil, že budem mať možnosť otestovať mikrofón Sennheiser MK 4 v mojom nahrávacom štúdiu. K mikrofónom Sennheiser prechovávam veľkú dôveru a úctu. Sám používam dynamické mikrofóny MD 421, ktoré sú v štúdiu fakt nenahraditeľné. Som rád, že firma Sennheiser vyrobila štúdiový kondenzátorový mikrofón, ktorý si svojou kvalitou a lákavou cenou určite nájde miesto v domácich, ale aj profesionálnych nahrávacích štúdiách.

Ako vyzerá

Mikrofón je dodávaný v papierovej krabici spolu so šikovným držiakom a vreckom na uloženie mikrofónu. Trochu mi však chýba aspoň plastový kufrík, ktorý zamedzí poškodeniu mikrofónu pri prípadnom prevoze na iné miesto. Po vybalení mikrofónu som sa prekvapil – je z plastu ??, ale po chvíli som zistil, že je to naozaj odolný a masívny mikrofón vyrobený z kovu. Cez ochrannú sieťku presvitá pozlátená kapsula, mikrofón nemá žiadne ovládanie Db pad, ani možnosť zmeny charakteristiky. Design je veľmi podarený a pôsobí moderne.

Ako hrá

Výrobca uvádza, že sa jedná o vysoko kvalitný kondenzátorový mikrofón s 1 palcovou pozlátenou kapsulou, kardioidnou charakteristikou, vyrobený v Nemecku. Znesie akustický tlak 130 dB, impendancia 50 ohm., napájanie phantom 48 V. Diagram frekvenčného rozsahu hovorí za všetko, pekná linka od 50 Hz, potom mierny zdvih od 1,2 Khz do 2 Khz, potom zdvih od 4 Khz do 10Khz. Rozhodol som sa, že mikrofón otestujem na hlase speváka a zvuku akustickej gitary. Budem ho porovnávať s mikrofónom Neumann U 87 z osemdesiatych rokov. S mikrofónom sa výborne manipuluje, aj keď nepatrí medzi najľahšie. Držiak, aj keď to nie je klasický pavúk, je v poriadku a myslím, že veľa vydrží. Použil som elektrónkový preamp Summit audio. Po zapnutí mikrofónu sa neozval naozaj žiadny počuteľný šum, čo je prvé plus. Ľudský hlas je prirodzený, priezračný bez nejakého rušivého elementu. Naozaj je počuť trochu zdvihu na stredoch aj výškach, čo môže narobiť problémy pri spevákoch so silnejšími sykavkami, a to hlavne pri zázname spevu ,"nablízko". Čo sa týka silnejšieho rockového spievania, spevák musel odísť trošku ďalej od mikrofónu, ako som zvyknutý u Neumanna. Hlas potom znel trochu sypkejšie a plochejšie, ale stále to bolo fajn. Zistil som, že mikrofón viac zvýrazňuje frekvencie od 8 – 10 Khz a sykavky boli trošku nepríjemné. Tento problém sa dá rýchlo odstrániť filtrom alebo deesserom. Bol som zvedavý, ako to bude znieť v celkovom mixe.

Znie to naozaj dobre !!! Zvuk sa presadí, je zrozumiteľný, je otvorený aj editáciám či efektovým, equalizačným alebo dynamickým. Na rozdiel od Neumanna som ho musel v mixe trochu zdvihnúť. Pri zázname akustickej gitary ma mikrofón milo prekvapil, zvuk je prirodzený, má dynamiku a moderný charakter, je proste univerzálny. V porovnaní s Neumannom U 87 slušne obstál a ja si myslím, že rozdiel v kvalite je určite menší ako rozdiel v jeho cene. Mikrofón Sennheiser MK 4 hodnotím veľmi kladne vďaka jeho kvalite, univerzálnosti, skvelému zvuku, výbornému dielenskému spracovaniu a cene. V konečných mixoch sa dobre presadí, má prirodzený prednes a vyrovnanú frekvenčnú charakteristiku. Doporučujem ho hlavne do domácich štúdií, ale aj pre profesionálnu produkciu. Určite je vhodný aj na snímanie overheads pri bicej sade, čo som ale neskúšal. Ak nemáte vo svojom štúdiu univerzálny mikrofón, Sennheiser MK 4 vrele odporúčam.

Peter Dobrík - PJ SOUND STUDIO

05.05.2014 - Audix CX 212 B, Mikrofóny AUDIX sú čoraz známejšie medzi zvukármi na celom svete. Ich výrobný program ponúka širokú škálu mikrofónov pre live aj štúdio inštalácie.
 
09.05.2012 - Yamaha THR5,
 
27.02.2010 - SUMMIT AUDIO DUAL TUBE PREAMP, SUMMIT AUDIO je hi-tech dvojkanálový elektrónkový mikrofóny a nástrojový predzosilovač.
 
25.02.2010 - Posluchové reproduktory KRK RP6, Posluchové reproduktory, v ktoré môžete veriť, sú: KRK RP6 Rokit.
 
28.07.2011 - M-AUDIO MobilePre, M – AUDIO MobilePre - je externá zvuková karta s dvoma mikrofónovými predzosilovačmi pripojiteľná k počítaču pomocou USB.
 
28.07.2011 - MG Stage Line Sound-65/SW , MG Stage Line Sound-65/SW sú aktívne, bi-amp monitory určené na inštaláciu hi-fi, PA pri mediálnej prezentácii a pre domáce nahrávacie štúdiá.
 
10.11.2011 - TC ELECTRONIC HALL OF FAME, FLASHBACK, Hall of fame je stereo gitarový efekt, ktorý má za úlohu simulovať rôzne typy reverbov - Spring, Hall, Plate, Room, Church a Ambience. K dizpozícii je aj nastavenie Tone print – kde je pomocou počítača možné uložiť si custom nastavenie svo
 
10.11.2011 - SENNHEISER e906, Rozhodol som sa ho otestovať pri nahrávaní gitarových partov rockovej skupiny, ktorá u mňa práve nahráva gitarový album. O týchto mikrofónoch som počul veľa dobrého, poďme teda k samotnému testu.
 
11.11.2011 - SENNHEISER MK4, Firma Sennheiser vyrobila štúdiový kondenzátorový mikrofón, ktorý si svojou kvalitou a lákavou cenou určite nájde miesto v domácich, ale aj profesionálnych nahrávacích štúdiách.
 
21.11.2011 - M-Audio Fast Track C600 Audio Interface,
 
17.07.2013 - Lewit LCT 640 a 540, 640 - je výborný na vokály, room mikrofón, akustickú gitaru, dychy, bicie a perkusie. 540 - najviac ma prekvapil pri snímaní elektrickej gitary.
 
 
 
www.listuj.sk www.gregi.net www.mojamuzika.sk www.hudba.sk www.rock.sk www.bigmusic.sk www.dizajno.sk www.electropiknik.cz/