Untitled Document
 
Úvod / Lewit LCT 640 a 540
 

Lewit LCT 640 a 540

640 - je výborný na vokály, room mikrofón, akustickú gitaru, dychy, bicie a perkusie. 540 - najviac ma prekvapil pri snímaní elektrickej gitary.

LEWITT LCT 640 - je veľkomembránový štúdiový kondenzátorový mikrofón vybavený množstvom funkcií. Je dodávaný v praktickom plastovom kufríku spolu s pavúkom. Ako všetky kvalitné mikrofóny je aj telo LEWITTA vyrobené z kovu, čo sa prejavuje aj na jeho hmotnosti. Jeho design nápadne pripomína AKG 414. Prepínače umožňujú zmenu charakteristiky na gulovú, kardioidu, hyperkardioidu a dokonca aj osmičku, ďalej decibel pady a filtre. Výber fukcie je znázornený aj led svietidlami, šikovne umiestnenými a dobre viditeľnými.

 BOX_278_1374065386

LEWITT LCT 540 - je veľkomembránový štúdiový kondenzátorový mikrofón vybavený množstvom funkcií. Je dodávaný v praktickom plastovom kufríku spolu s pavúkom. Ako všetky kvalitné mikrofóny je aj telo LEWITTA vyrobené z kovu, čo sa prejavuje aj na jeho hmotnosti. Jeho design nápadne pripomína AKG 414. Prepínače umožňujú decibel pady a filtre. Výber fukcie je znázornený aj led svietidlami, šikovne umiestnenými a dobre viditeľnými. Na rozdiel od 640 má mikrofón len jednu charakteristiku - kardioida a ako som zistil aj iný zvuk.

 BOX_278_1374065421

Ako to celé znie. 

Na môj test som použil elektrónkový  predzosilňovač SUMMIT AUDIO. V prvom rade ma zaujímalo, či sa pri výbere funkcie neozvú nejaké rušivé zvuky, ani jeden LEWITT nesklamal, žiadne zvuky sa neozvali. 

 Vokály. 

Na test som si pozval speváčku Janku Kozákovú zo skupiny Mukatado, lebo viem, aká je náročná pri výbere mikrofónu, práve kvôli jej dynamickému prejavu. Má rada keď nahrávka jej hlasu znie farebne v každej dynamike, z dostatočným množstvom nižších stredov, priestorom a makkým zvukom. Aké prekvapenie, ale nasledovalo pri nahrávaní ženských vokálov. 640 znie skvelo, ihneť som siahol po návode na obsluhu, aby som sa presvedčil, či mikrofón nie je náhodou elektrónkový. Krásny farebný zvuk, dokonca aj na spodných frekvenciách, hladký, bez zvýraznení výškových frekvencií, žiadne sykavky, proste paráda. Nasnímaný hlas vôbec nebolo treba upravovať, krásne trčal z mixu, bol zrozumiteľný, hral priamo do tváre, a to mám tak rád pri NEUMANNOCH. Ešta raz by som rád ocenil, že sníma aj nízke stredy, tak vkusne, že nevznikajú žiadne boom efekty. Na prvé počutie je to mikrofón ktorého cena je oveľa nižšia, ako jeho kvalita a vlastnosti. Musím oceniť výkon mikrofónu aj v spracovaní SPL - akustického tlaku. Skvelo sa popasoval s dynamickými rozdielmi pri vokálnom parte speváčky, nič neprikrášlil ale ani nezkreslil. S dynamickými rozdielmi majú problémy aj ďaleko drahšie a známejšie značky.

540 na rozdiel od 640 mirne zvýrazňuje stredy a je trošku menej uhladená a agresívnejšia. Pochopil som však, že bude skvelá na snímanie elektrických gitár aj vo viec agresívnych štýloch hrania.

Kapela. 

Ako na zavolanie prišla do štúdia nahrávať ženská rocková skupina POISON CANDY. Vopred sme sa dohodli, že pieseň nahráme naživo na magnetický pás. Práve LEWITTA LCT 640, som sa rozhodol použiť ako ROOM mikrofón. Výborné, nič iné k tomu ani netreba dodávať. Celá kapela znela zrozumiteľne, frekvenčne a dynamicky vyrovnane, naozaj sa dali prkne prečítať jednotlivé nástroje. Škoda, že som nemal LCT 640 dva, určite by som kapelu nasnímal stereo.

540 som použil na nasnímanie rockovej elektrickej gitary a aj keď som to očakával, výsledok ma ohromil, krásny až vintage tón, farebný zdravo agresívny, proste zvuk rockovej gitary ako sa patrí.

Akustická gitara. 

640 aj 540 naraz som nasnímal skvelú akustickú gitaru HERDA.

Pri 640 - zvuk sa mi celkom páčil, je farebný bohatý na harmonické, ale tá dynamika, skvelá, z reproduktorov počujete presne, čo ten gitarista vlastne robí, je to fakt skutočné a o to by malo v každom nahrávacom štúdiu ísť. Mám ale obavu aj z toho, že pri snímaní LEWITTOM je nutné používať skvelo znejúce a ladiace akustické nástroje, lebo obraz nasnímania zvuku je naozaj verný.

540 - zvuk agresívnejší, ale aj tak veľmi dobrý, pri akustike mi trochu chýbali detaily na výškach. Ale to je aj otázka vkusu, výberu nástroja a štýlu hrania. 

Elektrická gitara. 

640 - nasnímal som elektrickú gitaru Fender telecaster USA cez aparatúru Orange. Zvuk bol fajn, vyzdvihujem, že mikrofón znáša veľký akustický tlak a stále počuť detaily. Zistil som ale, že nie je na snímanie veľmi skreslených zvukov moc vhodný, z tým si lepšie poradil LEWITT LCT 540, zvuk bol hotový či už frekvenčne ale aj dynanicky, nič nebolo zbytočne uhladené, cleanové aj gainové zvuky sa mi veľmi páčili a znova vyzdvihujem reilistický obraz, ktorý mikrofóny LEWITT ponúkajú.

ústna harmonika. 

Nahral som si aj pár tónov na ústnej harmonike HOHNER, skvelé, detailný krištálový zvuk, mäkký a zároveň agresívny, znovu nebolo treba ďalších úprav. Mám v uchu NEUMANN u 87, ktorý som použil na nahrávanie harmoniky ale LEWITT LCT 640, iná káva. 

540 tiež výborné, iná farba, má to svojský zvuk je to použiteľné.

Na záver. 

LEWITT LCT 540 aj 640 sú skvelou voľbou do nahrávacieho štúdia, znesú a dokážu veľmi veľa. Páčia sa mi ich vlastnosti, ktoré sú pevné a dá sa na ne spoľahnúť. Mám rád keď môžem siahnuť pri práci po mikrofóne, ktorý má presne také vlastnosti ako LEWITT, viem čo môžem od neho očakávať.

Je použiteľný  a variabilný. 

 640 - je výborný na vokály, room mikrofón, akustickú gitaru, dychy, bicie a perkusie. 

 540 - najviac ma prekvapil pri snímaní elektrickej gitary.

Mrzí ma, že som nemal mikrofóny v stereo pároch aby som vyskúšal overheads na bicích. Som však presvedčený, že aj tu je ich silná stránka.

Musím skonštatovať, že sa mi s LEWITTMI bude ťažko lúčiť, a som rozhodnutý, že v priebehu krátkeho času sa s nimi určite stretnete aj v mojom štúdiu.

05.05.2014 - Audix CX 212 B, Mikrofóny AUDIX sú čoraz známejšie medzi zvukármi na celom svete. Ich výrobný program ponúka širokú škálu mikrofónov pre live aj štúdio inštalácie.
 
09.05.2012 - Yamaha THR5,
 
27.02.2010 - SUMMIT AUDIO DUAL TUBE PREAMP, SUMMIT AUDIO je hi-tech dvojkanálový elektrónkový mikrofóny a nástrojový predzosilovač.
 
25.02.2010 - Posluchové reproduktory KRK RP6, Posluchové reproduktory, v ktoré môžete veriť, sú: KRK RP6 Rokit.
 
28.07.2011 - M-AUDIO MobilePre, M – AUDIO MobilePre - je externá zvuková karta s dvoma mikrofónovými predzosilovačmi pripojiteľná k počítaču pomocou USB.
 
28.07.2011 - MG Stage Line Sound-65/SW , MG Stage Line Sound-65/SW sú aktívne, bi-amp monitory určené na inštaláciu hi-fi, PA pri mediálnej prezentácii a pre domáce nahrávacie štúdiá.
 
10.11.2011 - TC ELECTRONIC HALL OF FAME, FLASHBACK, Hall of fame je stereo gitarový efekt, ktorý má za úlohu simulovať rôzne typy reverbov - Spring, Hall, Plate, Room, Church a Ambience. K dizpozícii je aj nastavenie Tone print – kde je pomocou počítača možné uložiť si custom nastavenie svo
 
10.11.2011 - SENNHEISER e906, Rozhodol som sa ho otestovať pri nahrávaní gitarových partov rockovej skupiny, ktorá u mňa práve nahráva gitarový album. O týchto mikrofónoch som počul veľa dobrého, poďme teda k samotnému testu.
 
11.11.2011 - SENNHEISER MK4, Firma Sennheiser vyrobila štúdiový kondenzátorový mikrofón, ktorý si svojou kvalitou a lákavou cenou určite nájde miesto v domácich, ale aj profesionálnych nahrávacích štúdiách.
 
21.11.2011 - M-Audio Fast Track C600 Audio Interface,
 
17.07.2013 - Lewit LCT 640 a 540, 640 - je výborný na vokály, room mikrofón, akustickú gitaru, dychy, bicie a perkusie. 540 - najviac ma prekvapil pri snímaní elektrickej gitary.
 
 
 
www.listuj.sk www.gregi.net www.mojamuzika.sk www.hudba.sk www.rock.sk www.bigmusic.sk www.dizajno.sk www.electropiknik.cz/